سمپلر آزمایشگاهی چیست؟

سمپلر آزمایشگاهی یکی از مهترین و پرکاربردترین ابزارهای موجود در بخش های مختلف آزمایشگاه است. از سمپلر برای برداشت و انتقال حجم معینی از مایعات و محلول های مورد نظر استفاده میشود. به سمپلرها،  اصطلاحا میکرو پیپت و یا پیپتور می گویند و حجم سمپلرها  بسته به نوع کاربرد آن از محدوده ی رنجی بین 0.2 الی 10000 ماکرو لیتر است و در جهت استفاده  در روشهای بیولوژی  مانند PCR ، Real time PCR   و … ساخته شده اند و از طریق مکش  و جا به جایی هوا توسط بالشتک های هوا کار انتقال محلول را انجام می دهند.

انواع سمپلرهای آزمایشگاهی

سمپلرها یا میکروپیپت ها بر اساس میزان حجم محلول به نوع تقسیم بندی می شود: سمپلر ثابت و سپلر متغییر

نمونه یک سمپلر متغیرسمپلر تک کاناله متغیر ONiLAB

سمپلر ثابت برای برداشتن حجم ثابتی از محلول مورد استفاده قرار می گیرد. در حالیکه سمپلر متغییر برای برداشتن حجم های مختلفی از محلول استفاده می شود.

سمپلر ها یا میکروپیت ها بر اساس کاربرد و دقت به دو دسته تک کاناله و چند کاناله( اصطلاحا مولتی کاناله) تقسیم بندی می شوند. سمپلرهای چند کاناله خود به دو دسته 12 و 8 کاناله بنابر استفاده پلیت ها (96 خانه) کشت و الایزرا… از عرض 6 تایی  یا طول 12 تایی تقسیم بندی می شوند. مزیت سمپلرهای ثابت در مقایسه با سمپلرهای متغییر این است که  از دقت بالاتری برخوردار هستند، اما در محدودیت در استفاده از آنها در حجم های مشخصی  مانند 5، 10، 20، 100 و … نیاز به سمپلر متغییر را ایجاد می کند. ( به طور مثال حجم ثابت 9.5 مایکرولیتر )

نمونه یک سمپلر 8 کانالهسمپلر چند کاناله اونیلب

معایبی که سمپلر متغییر دارد این است که سمپلر متغییر را نباید خارج از محدوده رنج شان  تنظیم کرد.

سمپلر آزمایشگاهی دارای  سرسمپلر یا نوک سمپلر می باشد که در حجم های متناسب با سمپلرها هستند که قابلیت تعویض توسط اجکتور داخلی سمپلر( فشار پیستون) می توان آنها را از سمپلر جدا کرد که به واسطه رنگ کد بندی شده اند( کریستالی – زرد – آبی).