آبسلانگ
آبسلانگ چوبی – چوب بستی چوبی پزشکی – Abaisse-langue

آبسلانگ چوبی (Abaisse-langue) یا به اصطلاح چوب بستنی پزشکی که گاها اسپاچول هم نامگذاری شده است.

آبسلانگ چیست ؟

آبسلانگ ابزاری است که به منظور معاینه حلق و تشخیص انواع بیماری های حلق مورد استفاده قرار می گیرد.

مزیت اصلی این ابزار از بالا آمدن زبان جلوگیری کند. ابسلانگ هم به صورت پلاستیکی، چوبی و فلزی عرضه می گردد، با این تفاوت که ابسلانگ های فلزی قابلیت ضد عفونی دارد در حالیکه ابسلانگ های چوبی و پلاستیکی به صورت یکبار مصرف قابل استفاده اند.

نکته بهداشتی:

از آنجایی که این ابزار با مخاط سطحی دهان و مجرای گوارشی ارتباط مستقیم پیدا می کند. باید مراقبت های ویژه ای صورت گیرد تا به تمیزی این وسیله لطمه ای وارد نشود. لذا هنگام استفاده از این ابزار باید از دستکش یکبار مصرف استفاده گردد.

ابسلانگ نوع چوبی آن دارای سطح مسطح بوده و دو سر آن تقریبا گرد است. معمولاً طول آن حدود ده سانتیمتر و عرض آن دو سانتیمتر است.

آبسالانگ‌های چوبی بسیار ارزان هستند و همچنین تمیزکردن آن‌ها دشوار است. به این منظور صورت یکبار مصرف مورد استفاده قرار میگیرد. جنس ان ساخته شده از چوب توس است.

کاربرد آبسلانگ چوبی :

از جمله کابردهای دیگر آبسلانگ‌های چوبی می‌توان به تست برای شکستگی فک پایین اشاره کرد.
برای تست گرفتگی عضلات، برای اعمال بی حسی در گلو نیز استفاده کرد.
از کاربرد های دیگر آبسلانگ چوبی ایجاد یک راه در گلو است که بتوان کاملا زبان را کنار زد و راه هوایی را در گلو قرار داد.

مقایسه :

ابسلانگ نوع پلاستیکی از خصوصیا ت و مزایای فراوان و برتری برخوردار می باشد. ویژگی‌ای که این ابزار از سایر آبسلانگ‌ها متمایز می‌کند انحنای بدنه آن است. انحنا باعث می‌شود دست معاینه‌گر پایین‌تر از سطح دهان بیمار قرار بگیرد. در نتیجه درون دهان راحت تر مشاهده شود. استحکام و انعطاف بیشتر و عدم وجود تراشه‌های آسیب رسان به مخاط از مزایای این آبسلانگ نسبت به آبسلانگ‌های چوبی است.

کاربرد آبسلانگ پلاستیکی

هنگام مالیدن پماد به بدن و یا مخلوط کردن دارو می توانید از این آبسلانگ استفا ده کنید. در نتیجه می توان گفت آبسلانگ پلاستیکی برتری خاصی نسبت به آبسلانگ های دیگر دارد. با توجه به طراحی که دارد به مخاط دهان بیمار هیچگونه آسیبی وارد نمی کند. همچنین از استحکام بالایی برخوردار می باشد.

لینک مفید:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tongue_depressor

اشتراک گذاری