لوله فالکن یا فالکون یا لوله سانتریفیوژ
لوله فالکون (فالکن) یا لوله سانتریفیوژ چیست؟

لوله فالکن یا فالکون (Falcon Tube) یا لوله سانتریفیوژ (Centrifuge Tube) نمونه ای از لوله های آزمایشگاهی است. برای ذخیره سازی نمونه های مایع با حجم های 10، 15 و 50 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرند. فالکون ها غالبا به صورت درپیچدار می باشند. این لوله ها به لوله های یکبار مصرف هم معروف هستند.

کاربرد لوله فالکن ها

فالکن ها در باکتری شناسی، RIA، انعقاد و سایر روشهای معمول آزمایشگاهی ایده آل مورد استفاده قرار می گیرد.

از لوله فالکون های ته مخروطی در آزمایشگاه‏ها برای نگهداری در سانترفیوژ در دور بالا استفاده می شود.

ساختار

لوله فالکون از پلی‌پروپیلن نیمه شفاف و یا پلی استایرن شفاف ساخته شده است. جنس بدنه آن ها مقاوم در برابر مواد شیمیایی ( الکل ها و حلال های آلی ملایم ) است. تفاوت این دو جنس لوله این است که لوله های پلی پروپیلن  (PP) شفاف نبوده و در طی فرایند سانتریفوژ شدن تا3000 گرم مقاوم هستند. همچنین آنها رایج ترین اسید ها، حلال ها و قلیائیت ها را در دمای اتاق می پذیرند و می توانند در دمای 120 درجه سانتیگراد استرلیزه شوند.
در صورتی که لوله های پلی استایرن (PS) شفاف بوده و سرعت سانتریفوژ شدن آنها باعث میشود که تا 1400 گرم را تحمل کنند.. پلی استایرن محلول های آبی، پایه های خفیف و اسید های ضعیف را تحمل می کند، اما نه حلال های آلی، هیدروکربن های معطر و کلر شده و نمی توانند اتوکلاو شوند.

فالکن های مخروطی بدون پایه و پایه دار

لوله فالکن 50 میلی لیتر پایه دار غیر استریل برند گرینر
لوله فالکن 50 میلی لیتر پایه دار پک استریل QC

انتهای مخروطی لوله فالکن یکی از مزایای آن است هنگامی که تنها یک مقدار کمی از مایع در لوله می ماند. در این شرایط تمامی قطرات مایع به راحتی می تواند توسط سانتریفیوژ کردن جمع گردد. این لوله های فالکونی باید در رک های مخصوص قرار گیرند. هر چند که یکسری از آنها دارای اصطلاحا دامن شکلی دور نوک مخروطی (پایه دار) خود بوده که نقش پایه را ایفا می کند. فالکون ها دارای درجه بندی می باشند بنابراین به راحتی می توان حجم مایع درون آن را تخمین زد. البته برای اندازه گیری دقیق باید از وسایل آزمایشگاهی دیگر مانند استوانه مدرج استفاده نمود. روی دیواره یا درب فالکون می توان از لیبل برای مشخص کردن استفاده نمود. بعضی از لوله فالکون ها قابلیت اتوکلاو دارند که بسته به نوع لوله فالکون روی بسته بندی آن ها درج شده است.

کلیات

پس به طور کلی  لوله های مخروطی (Falcon tubes) با کاربردی آسان و با کیفیت بالا از نمونه های گرانبها شما محافظت می کنند. پیشرفته ترین طراحی و ساخت ، لوله هایی را ایجاد می کند که برای ایجاد مقاومت بالا ، پایداری دمای گسترده و عملکرد مناسب در برنامه های حیاتی شما ، ایجاد شده است.لوله فالکون ها ( سانتریفیوژ یا فالکن) در انواع مختلفی از جمله : لوله فالکون 15 میلی پک استریل یا تک استریل  یا پک غیر استریل، لوله فالکون 50 میلی پک استریل یا پک غیر استریل و لوله فالکون های PCR 15 ml و PCR 50 ml قابل عرضه در شرکت طلایه طب آزما می باشد.

ویژگی های لوله فالکون یا فالکن ( سانتریفیوژ) :

  • درب بدون نشت
  • در چرخش ها با دور بالا دفرمه نمی شود و نمی شکند
  • قابلیت باز و بسته کردن درب با یک دست
  • ساخته شده از پلاستیک   medical grade
  • RNAS & DNAS free
  • جلوگیری از ورود آلودگی به نمونه های مایع
  • مانع انحلال گاز از خارج در نمونه های مایع
  • پایه دار یا بدون پایه
  • پک استریل ؛ تک استریل , پک غیر استریل

بسته بندی

فالکون ها به صورت غیر استریل، پک استریل و تک استریل بسته بندی می شوند.

اشتراک گذاری