تصویر سرنگ هامیلتون
سرنگ هامیلتون چیست؟

سرنگ هامیلتون نوعی سرنگ شیشه ای است که حجم معینی را برداشت می کند. در هر ضربه ای که جهت خروج  صورت می گیرد مقدار مشخصی از حجم خارج می گردد.
سرنگ هامیلتون شیشه ای به دلیل تحمل بالای دما و قابل استریل شدن و استفاده مجدد یکی از منحصر بفرد ترین محصولات پزشکی هستند.

مکانیسم و عملکرد :

سرنگ هامیلتون وسیله ای است آزمایشگاهی که در آزمایشگاههای کروماتوگرافی مورد مصرف قرار میگیرد. با این سرنگ نمونه استاندارد و یا محلول مورد آزمایش را در ستونهای HPLC ویا GC تزریق مینمایند. این سرنگها در حجمهای 0.1 الی 1000 میکرولیتر ساخته میشود و نوع سر سوزنهای آن متنوع میباشد.

موارد استفاده سرنگ شیشه ای:

سرنگ های شیشه ای در مواردی استفاده می شوند که سرنگ های پلاستیکی قابل استفاده نیستند. یا در مواردی که حساسیت مایع بالا است و سرنگ پلاستیکی ممکن است تداخلی ایجاد کند.

نگهداری و مراقبت:

بعد از هر بار استفاده از سرنگ هامیلتون باید پیستون و سیلندر سرنگ را از یکدیگر جدا کرده به دقت شسته و استریل کرد. در حین شست و شو و جا به جایی مراقب شکنندگی سرنگ باشید. قبل از هربار استفاده سرنگ را از نظر ترک خوردگی و شکستگی بررسی کنید .

کاربرد سرنگ هامیلتون:

در موارد آزمایشگاهی و یا اپیدورال و بیهوشی و یا آزمایشگاه ها و یا به عنوان سرنگ دامپزشکی قابل استفاده است. در صنایع عطر سازی ، سرنگ های شیشه ای در صنایع هم کارایی زیادی دارند از جمله به عنوان سرنگ تزریق روغن در صنایع نیز استفاده می شوند.

سرنگ های هامیلتون به دو دسته HPLC و GC تقسیم بندی می شوند. در روش های کروماتوگرافی که با دستگاه انجام می شود. مانند GC و HPLC وارد کردن نمونه به ستون دستگاه عمل بسیار مهمی است، که باید با سرنگ های دقیق و خاص انجام شود. به ویژه زمانی که اندازه گیری اجزای یک مخلوط مورد نظر باشد، کیفیت سرنگ می تواند نقش اساسی در صحت تجزیه داشته باشد.

سرنگ های جی سی GC درحجم های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰، ۱۰۰، ۲۵۰ و ۵۰۰ میکرولیتری
سرنگ های اچ پی ال سی HPLC، در حجم های ۲، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰، ۱۰۰، ۲۵۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میکرولیتری
وجود دارد.

تفاوت سرنگ های HPLC و GC:

سرنگ های مورد استفاده در جی سی، نوک تیز و برنده دارند، تا توسط آن بتوان درپوش لاستیکی یا سپتوم موجود در ابتدای ستون را سوراخ کرده و نمونه را به ستون تزریق کرد. از طرف دیگر، سرنگ های مورد استفاده در HPLC نوک تیز نیستند و مانند یک پیپت برای وارد کردن حجم مشخصی از نمونه به ستون، عمل می کنند.

مشخصات فنی سرنگ هامیلتون

(Removable Cemented Needle) RN :سرسوزن قابل تعویض که به نقطه صفر مدرج در سیلندر می رسد.

(Removable Needle Rheodyne) RNR سرسوزن قابل تعویض مخصوص استاندارد Rheodyne

(Luer Tip) LT : بدون سوزن مناسب نصب سرسوزن های تزریقی

(Luer Tip Cemented Needle) LTN:سوزن به قسمت لور سیلندر چسبانده شده

N (Cemented Needle):  سوزن داخل شیشه سیلندر تا نقطه صفر مدرج فرو رفته و به بدنه سیلندر چسبانده شده

(Cemented Needle Rheodyne) NR  :سرنگ های مخصوص با استاندارد Rheodyne

(Sample Lock) SL : امکان قفل کردن مسیر خروجی سرنگ از تخلیه ، مناسب کاربرد نمونه برداری از محیط و کار با دستگاه GC

(PTFE Luer Lock) TLL:درگاه اتصال به سرسوزن های Metal hun و KEL-F دارای روکش نیکل ، قابل استفاده با دیسپنسر و دیلوترهای هامیلتون ، قابل اتوکلاو

( Carbon Analyzer ) CA :مخصوص دستگاه آنالایزر کربن ارگانیک درآب TOC که قسمت انتهایی سرنگ داخل درگاه دستگاه فرو می رود.

(Knurled Hub) KH مخصوص سری 7000

(Repeating Dispenser) :سرنگهای چندکاناله ژل لودینگ برای آزمایشگاه DNA

منبع : هامیلتون