انواع سواب داکرون
بررسی انواع سواب های آزمایشگاهی

سواب داکرون از کجا متولد شد؟

تاریخچه سواپ:

ویلیام توماس، یکی از اعضای انجمن علوم پزشکی، مقاله‌ای را نوشت که فرآیند تولید سواب های میكروبیولوژی را معرفی کرد.
در این فرآیند دسته ای از نخ پنبه ها را در اطراف میله نازک پیچید و سپس آن ها را در لوله‌های آزمایش قرار داد و برای استریل کردن، آن ها را در یک فضای گرم قرار داد. در سالهای اخیر، نوآوری اندکی در بخش جمع‌آوری نمونه دیده شده‌است. تنها پیشرفت تکونولوژی، تغییر در نوع الیاف استفاده شده بود.

جایگزینی الیاف مصنوعی به جای الیاف پنبه ای:

الیاف پنبه‌ای که به عنوان اسیدهای چرب بازدارنده و الیاف آلژینات کلسیم شناخته می‌شوند با الیاف مصنوعی غیر سمی مانند ریون و پلی استر (داکرون) جایگزین شدند.

مزایا و معایب ایجاد شده الیاف داکرون

فناوری تولید سواب ها با الیاف پیچیده به طور گسترده ای در دسترس و نسبتاً ارزان است اما یک مشکلی که دارد این است که پیچیدن بیش از یک مایل الیاف در اطراف اپلیکاتور باعث ایجاد یک هسته مرکزی عمیق و آب دوست می شود. اگرچه نمونه را به خوبی جذب می کند، اما اجازه انتشار نمونه کافی را نمی دهد. در بهترین حالت که شامل مجموعه کامل نمونه، حرکت شدید نمونه و یک روکش بی‌عیب و نقص است، نرخ بازیابی نمونه‌ها 30 الی 40 درصد ممکن است دیده شود. اگر همه شرایط ایده آل نباشد، این میزان ممکن است به 10 الی 20 درصد کاهش یابد.


دسترسی به کل نمونه بسیار مهم است زیرا حساسیت یک آزمایش و احتمالاً سرعت تشخیص عوامل بیماری عفونی را افزایش می دهد.


گرفتن نمونه و پویایی جریان، عامل اصلی در نوآوری برای جمع آوری نمونه میکروبیولوژی بود. از اوایل دهه ۱۹۹۰، بسیاری از شرکت‌ها شروع به تحقیق و توسعه روش‌های جایگزین برای سواب پنبه کردند.
دو طرح از این تحقیق پدید آمده است. اولین طرح در سال ۱۹۹۲ ساخته شد و از یک کف پلی اورتان ساخته شد و دیگر از یک پلی استر(به اصطلاح داکرون) ساخته شد.

سواپ داخل لوله
سواپ داکرون

سواب آزمایشگاهی چیست؟

سواپ از یک اپلیکاتور دسته پلاستیکی جامد تشکیل شده است، که می تواند به اشکال مختلف آناتومیکی ساخته شود و راحتی بیمار را بدون تضعیف کیفیت دستگاه تضمین کند.
ابتدا بر روی نوک اپلیکاتور چسب زده می شود. سپس ده ها هزار رشته کوتاه نایلونی روی نوک پاشیده می شوند (یا گله می شوند).
الیاف عمود بر اثر عمل مویرگی ایجاد شده است. در اثر کشش سطحی بین رشته های نایلون، نمونه های مایع را جذب می کنند.

انواع سواب ها و بررسی تفاوت آن:

سواب پنبه ای :

  • سواب پنبه ای یکی از پرکاربرد ترین ابزارهای یکبار مصرف در صنعت پزشکی است. نرم، کم هزینه، بی خطر و فوق العاده مفید هستند. اما برای جمع آوری نمونه ها توصیه نمی شوند. چرا؟ به علت اینکه پنبه اجازه نمی دهد که نمونه از نوک سواب به راحتی آزاد شود. پنبه همچنین دارای اسیدهای چرب طبیعی است که با فرآیندهای استفاده شده در میکروبیولوژی تداخل می کند.

سواب ریون (Rayon) و سواپ پلی استر (سواب داکرون) :

به ترتیب ازالیاف ابریشم مصنوعی و پلی استر (سواپ داکرون) ساخته می شوند.

کم هزینه، نرم و جاذب هستند. اما در مواردی که پنبه مناسب نیست، مانند: جمع آوری نمونه ها، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
سواب های نوک دار پلی استر مناسب جمع آوری نمونه ها هستند. زیرا آنها دارای خواص جمع آوری بسیار خوبی دارند. گرچه تا حدودی هزینه بیشتری نسبت به پنبه یا ابریشم مصنوعی (ریون) دارند، اما به همان اندازه جاذب نیستند و از خاصیت انتشار بالایی برخوردار هستند.
بافت پلی استر برای استفاده در جمع‌آوری نمونه در آزمون‌های تشخیصی سریع و آنالیز PCR مورد آزمایش و تایید قرار گرفت.

انواع سواب داکرون :

سواپ داکرون در دو مدل موجود می باشد: سواپ داکرون داخل لوله تک استریل و سواپ داکرون داخل کاغذ مدیکال تک استریل .
تفاوت این دو در این است که از لحاظ عملکرد یک هستند. ولی تنها تفاوتی که دارند این است که سواپ داکرون داخل لوله، خود دارای لوله است و نیازی به اقلامی دیگر نظیر لوله فالکون ندارد ولی سواپ داکرون داخل کاغذ مدیکال فاقد لوله است.

سواب فوم (Foam Swab):

  • سواب از فوم پلی اورتان درجه پزشکی نیز به عنوان ماده نوک برای تشخیص استفاده می شود.
  • مزیت استفاده از سواب نوک دار این است که آنها به شکل های مختلف، اندازه ها و تخلخل های مختلف هستند، بنابراین استفاده مورد نظر شما حکایت از این دارد که سواب های نوک دار از نظر فوم بهترین کارایی را دارند. تمام این گزینه‌ها به صورت جداگانه در پوست و لوله‌های انتقال حرارت داده می‌شود.

منابع:
rapidmicrobiology
puritanmedproducts